Haber Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 10:13
 
Sumitomo'dan Grevle İlgili İlk Açıklama
Çankırı Sumitomo lastik fabrikasında, arkadaşlarının sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını iddia eden işçiler grev kararı almış ve bazı işçilerin iş sözleşmesi feshedilmişti.
- Haberi
Sumitomo'dan Grevle İlgili İlk Açıklama

İşçilerin fabrika önündeki eylemleri devam ederken, Sumitomo Rubber Ako Lastik Yönetimi konuya ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“Bazı basın organları ve internet haber sitelerine yansıdığı üzere, bazı işçilerimiz tarafından Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SAT) fabrikamızda 12 Aralık Salı günü iş durdurma eylemi gerçekleştirilmiştir.

Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek ve olası kötü niyetli eylemlerin amacına ulaşmaması için olaylar hakkında detaylı bilgi verme zorunluluğu doğmuştur.

Buna göre olaylar şu şekilde vuku bulmuştur.

12 Aralık tarihinde, hayatın olağan akışında ve objektif performans kriterleri doğrultusunda, 10 işçiye iş akdinin feshi konusunda bildirim yapılmıştır.  Üçü ile anlaşma yoluyla iş akdi feshedilmiş, diğerleri kabul etmemiş, işi engelleme ve işgal yoluna gitmiştir.

Vardiya yöneticileri gerekli uyarılarda bulunup işlerine devam etmelerini, konunun yöneticilerle müzakere edilebileceğini bildirmiştir.

İşçiler işten çıkarmaların sendikal faaliyetler nedeniyle yapıldığı asılsız iddiasıyla sloganlar atarak, işgali ve iş durdurma eylemini sürdürmüş, yöneticilerle konu hakkında müzakereden uzak durmuştur.

Yeni vardiyalar için işbaşı yapan ve yanlış bilgilendirilen işçiler kışkırtılarak, haksız işgal eylemi 13 Aralık 2017 Çarşamba sabahına kadar sürdürülmüştür. 

Bu süre zarfında yurtdışında olan SAT CEO’su Norifumi Fujimoto fabrikaya gelmiş ve işçilerle toplantı yaparak eylemin durdurulmasını, gerekli yasal hakların kendilerine tanındığını ve herhangi bir disiplin yaptırımın söz konusu olmayacağını bildirmiştir.

Sayın Fujimoto’nun konuşması neticesi bir kısım işçi eylemi sonlandırıp işbaşı yapmıştır.

Olayları kışkırtmaya çalışan bir grup ise sloganlar ve zorlamalarla hem Fujimoto’nun konuşmasını engellemeye hem de sözlü sataşmalara başvurmuştur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sumitomo'dan, Grevle, İlgili, İlk, Açıklama,
Haber Yazılımı UA-112017877-1