Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:57
 
REKTÖRDEN İNGİLTERE BAŞBAKANINA MEKTUP
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı’dan, Boris Johnson’a Mektu.
- Haberi
REKTÖRDEN İNGİLTERE BAŞBAKANINA MEKTUP

     Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, kökeni Çankırı olduğu bilinen İngiltere yeni Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazdı.

     Yazdığı mektup ile Ayrancı, Birleşik Krallık’ı Anadolu’nun kadim değerlerinden Çankırı yârenlik esaslarına uygun bir anlayışa davet etti. Yârenliğin kelime anlamının “dostluk ve kardeşlik” olduğunu vurgulayan Ayrancı mektuba, “Misafirperverlik, cömertlik, cesaret, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma, sevgi ve saygı, istikrar, merhamet, diğerkâm olma ve tevazu, Yâren felsefesinin ana kaynaklarıdır. Bu değerler aynı zamanda Anadolu kültürünün temelleridir. Umarım bu değerler yeni görevinizde size rehberlik eder.” sözleriyle devam etti.

     Rektör Ayrancı, sermaye gücünün insanları, kültürleri, farklılıkları yok ettiği, tek tip modellemeler yarattığı çağımızda, kadim geleneklerin ve insan olma özelliğinin korunmasını talep etti. Zayıf statüde bulunan toplulukların himaye edilmesi için, daha önce Muhafazakar Parti Kültür Sanat Sözcülüğü görevi üstlenen Johnson’dan Türkiye’ye destek vermesini istedi.

     Ayrancı mektubunda Türk Üniversitelerinin ve özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin öğretim üyelerinin, eserlerinin, kaynak eserlerin Birleşik Krallık bilim ürünleri ile çok yakın temas içinde olduklarını, iki ülke arasındaki akademik ve kültürel ilişkileri önemsediklerini ifade etti. Johnson’ın yeni görevinin, Türkiye- Birleşik Krallık ilişkilerinin gelişmesine ve yeni akademik işbirliklerine vesile olacağını temenni ettiğini ekledi.

     Rektör Ayrancı, Başbakan Boris Johnson’a Çankırı’ya özgü bazı hediyeler de gönderdi. Başbakan Boris Johnson’ı Üniversite Akademik Yıl Açılış Törenine katılmaya ve buradan tüm Müslüman ülkelere seslenmeye davet etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: REKTÖRDEN, İNGİLTERE, BAŞBAKANINA, MEKTUP,
Haber Yazılımı UA-112017877-1