Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 16:21
 
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
Çankrı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hasan Ayrancı Sabah Kahvaltsısında Ulususal ve Yerel Medya Temsilcileri İle Bir Araya Geldi.
- Haberi
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI

Çankrı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hasan Ayrancı sabah kahvaltsısında ulususal ve yerel medya temsilcileri ile bir araya geldi.

Sadece İki yıl 9 aydır görev yapan Ayrancı ile Çankırı Karatekin Üniversitesi adeta şaha kalktı.Görev süresi boyunca neler yaptığını anlatan Rektör Ayrancı "2019 Yılınca en çok program açan üniversite ünvanını kazandık" dedi.

Çankırı açısından "Üniversitenin değerinin pek anlaşıldığı kanatinde değilim"  diyen Ayrancı,  şehrin bazı birimlerin gereki desteği görürken bazı birimlerinden yeterli desteği göremediğini iletti.

Üniversitenin doluluk kapasitesinin 90'nın üzerinde olduğunu anlatan ayrancı bizimle beraber kurulan tüm üniversitelerden daha çok program açarak açık ara öne geçtik dedi. Şu an hali hazırda "Kanal İstanbul projesi' nde görev alan 5 devlet üniversitesinden biri Çankırı Karatekin Üniversitesi" dedi.

Göreve başladığı günden bu güne değin gece gündüz demeden özverili bir şekilde Çankırı ve ÇAKÜ için çalışan Çankırı Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hasan Ayrancı 5 yıl sonunda öğrenci sayısının 30 bini bulacağını söyleyerek ÇAKÜ'nün son durumunu şöyle özetledi

 • 2019 yılında, 207 devlet ve vakıf üniversitesi arasında en fazla program açan üniversiteoldu.

·         HukukFakültesi,KurşunluAdaletMeslekYüksekokulu,SağlıkBilimleriEnstitüsükuruldu.İslami İlimlerFakültesi2017                    yılında öğrenci almaya başladı.

 • ÇAKÜ TEKNOKENT kuruldu.

 • Anadolu’nun ilk Dâr-ûlHâdis’i olan Taş Mescit, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemize tahsis edildi. Disiplinlerarası bir bilim merkezi olmasıhedeflenmektedir.

 • 11.700 m²büyüklüğünde 3 Fakülteyi bünyesinde barındıran yeni binamız hizmeteaçıldı.

 • ODTÜ-URAP (2018-2019) akademik performansa göre; Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler arasında 21’incioldu.

 • TÜBİTAK (1001) projelerinde, 2007 sonrası kurulan devlet üniversiteleri arasında 1’inci, TÜBİTAK (ARDEB) projelerinde ise 7’ncioldu.

 • Avrupa Birliği destekli personel ve öğrenci hareketlilik projeleri (ERASMUS+KA107) kapsamında Türkiye 5’incisioldu.

 • Türkiye’de üniversite-belediye ortaklığı anlamında bir ilki temsil eden “Kent Vizyonuna Üniversite KatkısıRaporu”

Çankırı Belediyesine sunuldu. "Yer Altı Tuz Şehri Projesi" hayata geçirildi.

 • Ulusal ve Uluslararası düzeyde birçok bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinlikdüzenlendi.

 • Akademik personelimiz, Türkiye genelinde düzenlenen ARGE projeleri yarışmalarında; altı 1’incilik, üç 2’incilik ve Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan üç patentaldı.

 • UlusalveUluslararasıorganizasyonlardafarklıdallardasporcularımız;21Altın,16Gümüşve17Bronzmadalyaaldı.

 • Daha önce 50 ön lisans, 50 lisans ve 28 lisansüstü program varken; 32 ön lisans, 27 lisans ve 32 lisansüstü program açılarak toplam 219 programda eğitim-öğretim devam etmektedir. Program sayısı bakımından 71’lik bir artış sağlanmıştır.

 • Yeni açılan 91 programdan 60’ı öğrenci aldı. 31 programda ise öğrenci alma çalışmaları devametmektedir.

 • Daha önce bir bölümden ibaret olan Mühendislik Fakültesi’nde halihazırda 6 bölümde (Bilgisayar Müh., Elektrik Elektronik Müh., İnşaat Müh., Makine Müh., Gıda Müh. ve Kimya Müh.); yine bir bölümden ibaret olan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde 6 bölümde (Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Hemşirelik, Ebelik ve Sağlık Yönetimi) eğitim-öğretimgerçekleştirilmektedir.

 • Öğrencilerimize37alandaÇiftAnadalyapmaimkânısunarak;aynıandaikiayrıdiplomaalmaolanağısağlıyoruz.

 • 2019 yılı YKS yerleştirme sonuçlarına göre doluluk oranımız 90’ınüzerindedir.

 • Daha önce yalnızca 5 (CİBUTİ) uluslararası öğrencimiz var iken; Bugün Dünyanın 25 ülkesinden (Azerbaycan, Cibuti, Irak, Almanya, Rusya, Ürdün, Mısır, Cezayir, Filistin, Brunei, Özbekistan, Türkmenistan vb.) yaklaşık 1250 uluslararası öğrencimiz eğitim öğretimgörmektedir.

 • Ocak 2019’da öğrenci sayımız yaklaşık 15000 iken yıl içerisinde 2735 öğrencimiz mezuniyet, 1517 öğrencimiz ise 2016 yılında yürürlüğe giren Kanun gereği azami öğrenim süresini doldurmaları, kendi isteği ve yatay geçiş sebebiyle ayrılmış olup toplam öğrenci sayımız 10750’ye düşmüş olmasına rağmen hâlihazırda 16180 öğrencimiz aktif olarak yükseköğretimlerine devametmektedir.

 • Ocak 2019 ile şu anki mevcut öğrenci sayımız mukayese edildiğinde; ilişiği kesilen 1517 öğrenci ile 1180 öğrenci artışı birlikte değerlendirildiğinde, oluşan gerçek artışın 2700 olduğu görülmektedir. Söz konusu artış; gelecekte yeni bölüm ve Fakülteler açılmasa bile öğrencilerin 4 yıl okuyacakları hesaba katıldığında 11000 öğrenci artışına tekabül edeceği ve bunun sonucunda da yaklaşık 25000-26000 öğrenci sayısına ulaşılacağı projeksiyonu öngörülmektedir. Buna ek olarak önümüzdeki dönemde uluslararası öğrenci sayımızdaki hedefimiz 3000-5000 öğrencidir. Ayrıca Hukuk Fakültemiz ile birlikte gelecek yıl yeni açılacak 31 yüksek tercihli bölümde 1500 öğrenci X 4 Yıl= 6000 öğrenci ile birlikte; Üniversitemizde etkin, katılımlı, istihdam sorunu olmayan yaklaşık 30000 öğrenci sayısına ulaşmayıöngörmekteyiz.

 • DişHekimliğiFakültesi YÖK Genel Kurulunda kabul edildi.ZiraatFakültesiveSporBilimleriFakültesikuruluşdosyalarıYÖK’tenonaybeklemektedir.

Sonuç olarak Üniversitemiz; evrensel düzeyde eğitim, öğretim ve araştırmada öncü, öğrenciler ile akademik ve idari personel tarafından tercih edilip benimsenen, toplum yararını ilke edinen bir kurum olarak uluslararası arenada bilimsel, sanatsal ve sosyo-kültürel çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAKÜ, REKTÖR, AYRANCI, İLE, ŞAHA, KALKTI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
ÇAKÜ REKTÖR AYRANCI İLE ŞAHA KALKTI
Haber Yazılımı UA-112017877-1