Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 17:23
 
ARTROSKOPİ YÖNTEMİ İLE BİRÇOK EKLEM HASTALIKLARININ TEDAVİSİ ÇOK DAHA KOLAY
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’de Yapılabilen Artroskopi Yöntemi İle Bir Çok Eklem Hastalıklarının Tedavisi Çok Daha Kolay.
- Haberi
ARTROSKOPİ YÖNTEMİ İLE BİRÇOK EKLEM HASTALIKLARININ TEDAVİSİ ÇOK DAHA KOLAY

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’de yapılabilen artroskopi yöntemi ile bir çok eklem hastalıklarının tedavisi çok daha kolay.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi sağlık alanında ilerleyişini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Hekimi Op. Dr. Ertuğrul GÜNGÖR  Artroskopi Yöntemi ile ilgili yapılan söyleşi;

Artroskopi nedir, nasıl yapılır?

Artroskopi fiberoptik cihazlar  ve kamera  kullanılarak eklemlerin içlerini görüntüleyerek eklem içinde meydana gelen hastalık ve hasarların  tanı ve tedavisini sağlayan bir yöntemdir.

Hangi eklemlere artroskopi yapılır?

Günümüzde   bir çok ekleme  artroskopi yapılmaktadır. En çok diz eklemi olmakla birlikte omuz ,  ayak bileği ,   kalça, dirsek, el bileği eklemlerine artroskopi yapılmaktadır.

Hangi hallerde kullanılır ?

Artroskopi en çok diz ekleminde menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ yaralanmaları, kıkırdak yaralanmaları tedavisinde kullanılır.  Bunlardan başka  dizin içinde  sinovya adı verilen dokunun  çeşitli hastalıklarında da artroskopi çok başarılı teşhis ve tedavi yöntemidir. Benzer şeklide diğer eklemlerde de kıkırdak yüzeylerin ve sinovyal zarın hastalıklarında, omuz eklemi çıkıklarında, eklem içerisini ilgilendiren, eklem çevresinde oluşan kıkırdaklarda artroskopi faydalıdır.

Artroskopi ile açık ameliyatın farkı nedir?

Açık ameliyatlarda ekleme ulaşabilmek için büyük kesiler yapılması gerekir. Buna rağmen eklemin her yerine ulaşmak çoğunlukla mümkün değildir. Ameliyat sonrasında ağrı daha fazladır ve buna bağlı olarak rehabilitasyon ve iyileşme dönemi daha uzun ve daha zordur.

Artroskopide eklemi görüntülemek için kullanılan cihazın kalınlığı yaklaşık 0,5 santimetredir. Bu yüzden bir santimetreden daha küçük bir kesiye ihtiyaç  duyulur. Eklem içindeki yapıları ve bölgeleri muayene etmek ,  hastalıklı veya yaralanmış yapıları kesmek, onarmak ve tutmak için kullanılan aletlerin kalınlıkları da birkaç milimetre olduğundan, bu aletlerin eklem içerisinde kullanılabilmesi için de bir santimetreden küçük bir kesi yeterlidir.

Artroskopilerde çoğunlukla biri görüntüleyici cihaz için ikincisi de cerrahi aletlerin kullanımı için olmak üzere iki adet birkaç milimetrelik kesi yeterlidir. Bu nedenle ameliyat sonrası ağrı daha az, iyileşme ve rehabilitasyon süresi de daha kolay ve daha kısadır. Artroskopi sonrasında kalan iz daha küçüktür.

Artroskopik cerrahi için hastanede ne kadar süre kalırım?

Artroskopik cerrahi işlemleri çoğu günübirlik cerrahi işlemlerdir. Yani ameliyat sabahı hastaneye yatıp, aynı gün akşam taburcu olmak mümkündür. Ancak eklemin içinde yapılan işlemin cinsi, ağrınızın durumu, eklem içine dren yerleştirilmesi ve özellikli rehabilitasyon ihtiyacına göre yatış süresi birkaç güne çıkabilir. Doktorunuz sizi ameliyat öncesinde bu konuda bilgilendirecektir.

Menisküs nedir?

Her dizde iki tane menisküs bulunur. Bu iki menisküs esnek ve dayanıklı bir çeşit kıkırdaktan yapılmış C harfi şeklinde yapılardır. Hareket ve yürüme, koşma gibi egzersizler sırasında vücut ağırlığının eklem yüzeylerine eşit dağılmasını sağlayarak dizin aşınmasını engeller. Genç yaşlarda ki hastalarda çoğunlukla sportif aktiviteler sırasında meydana gelen burkulmalarda menisküsler yırtılabilir. Orta yaş ve daha ileri yaşlarda da mensiküsler eskimeye başlar, elastikiyet ve sağlamlıkları azalır. Bu nedenle belirgin bir yaralanma olmadan çömelip kalma gibi günlük hareketlerle bile yırtılabilir. Dizde şişme, ağrı, takılma hissi, dizi tam düzeltememe gibi durumların sadece biri veya birkaçı birden meydana gelebilir. Böyle bir durumda artroskopi ile tedavi düşünülmelidir.

Diz bağları nelerdir?

Dizin uyumlu hareketlerini sağlayan en önemli yapılar diz bağlarıdır. Bunlardan en çok yaralanarak sorunlara yok açanlar ön çapraz bağ ve arka çapraz bağ ile dizin her iki yanında yer alan iç yan ve dış yan bağlardır. Ön çapraz ve arka çapraz bağların yaralanmalarında artroskopik tedavi yapılır. Ön çapraz bağ daha çok sportif aktivitelerde, arka çapraz bağ da daha çok kazalarda yırtılabilir. Bu bağların yaralanmalarında artroskopi yöntemi ile tedavi, çağdaş standart tedavi yöntemidir.


Şeklinde tamamlanmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARTROSKOPİ, YÖNTEMİ, İLE, BİRÇOK, EKLEM, HASTALIKLARININ, TEDAVİSİ, ÇOK, DAHA, KOLAY,
Haber Yazılımı UA-112017877-1