Haber Detayı
22 Şubat 2019 - Cuma 17:34
 
AKUPUNKTUR MUCİZESİ
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet ALTINTAŞ Akupunkturun Nasıl Mucize Olduğunu Anlattı.
- Haberi
AKUPUNKTUR MUCİZESİ

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet ALTINTAŞ Akupunktur Tedavisi' nin ilaç kullanmadan ağrılardan kurtulmaya, daha sağlıklı zayıflamaya yardımcı olan geleneksel ve tamamlayıcı tıp olduğunu söylerek soruları yanıtladı.

AKUPUNKTUR NEDİR?

Akupunktur, bir kişinin vücudunun belirli noktalarına, çok çeşitli derinliklere çok ince iğnelerin sokulmasını içeren bir tedavi şeklidir. Ağrının hafiflemesine yardımcı olabileceği ve çok çeşitli diğer şikayetler içinde kullanılır.
Akupunktur, vücuttaki enerji dengesizliklerini düzeltmeye odaklanmış tam bir tıbbi protokoldür. Çin’deki başlangıcından 2,500 yıl önce, akupunktur geleneksel olarak hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile genel sağlığı iyileştirmek için kullanılmıştır.


AKUPUNKTUR NE İÇİN KULLANILIR?

Akupunkturun amacı vücudun her tarafına akan enerji dengesini teşvik etmek ve iyileştirmek olduğu için, akupunkturun yararları duygusal rahatsızlıklardan (anksiyete, depresyon) sindirim şikayetlerine (bulantı, kusma) kadar geniş bir yelpazeye yayılabilir. irritabl bağırsak sendromu). Bir yaralanma nedeniyle veya romatoid artrit gibi kronik dejeneratif hastalıklar ile ilişkili olan ağrı sendromları için faydalı olabilir. Ayrıca migren veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik problemlerin tedavisinde veya felç geçiren bireyler için rehabilitasyon stratejisinde de yardımcı olabilir. Sinüzit ve astım dahil olmak üzere solunum yolları, birçok jinekolojik rahatsızlık ve infertilite gibi durumlar akupunktur ile rahatlatılmıştır. Akupunktur ayrıca yorgunluğu ve bağımlılığı azaltmak ve genel iyilik halini arttırmak için faydalı olduğunu kanıtlamıştır.


AKUPUNKTUR TEDAVİSİNİN ETKİLİ OLDUĞU ALANLAR


-Menopozal şikayetler
-Baş ağrıları
-Sigara bırakma
-Çocuklarda idrar kaçırma
-Kas, eklem ve bel ağrıları
-Sebebi belli olmayan hipertansiyon
-Böbrek ağrısı
-Yüz felci
-Stres, panik atak ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları
-Uykusuzluk
-Doğum ağrısının azaltılması
-Adet ağrıları
-Sınav korkusu ve uçak korkusu


ABD’deki çalışmalar akupunkturun kronik bel ağrısı, diş ağrısı, migren ağrısı, fibromiyalji ve osteoartrit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Travma sonrası stres bozukluğu gibi duygusal ağrı sendromlarının tedavisinde ve kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın kontrol edilmesinde yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, in-vitro fertilizasyon ile birlikte kullanıldığında hamileliğin başarılmasında klinik başarı göstermiştir.

AKUPUNKTURUN FAYDALARI


Akupunkturun faydalarından bazıları şunlardır:
– Doğru bir şekilde yapıldığında güvenlidir.
– Yan etkileri oldukça azdır.
– Diğer tedavilerle etkili bir şekilde kombine edilebilir.
– Bazı ağrı türlerini kontrol edebilir.
– Ağrı kesici ilaçların uygun olmadığı hastalara yardımcı olabilir.
– Akupunktur kişinin strese karşı dayanıklılığını arttırır, hastalıklara karşı direnç mekanizmalarını güçlendirir.
– Akupunktur; alerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların (alerjik burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ürtiker vb. gibi) kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.
– Akupunktur; açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır.
– Akupunktur; abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç, yeme bağımlılığından kurtulmalarını sağlar.
diyerek insaları alternatif tıptan yararlanmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKUPUNKTUR, MUCİZESİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
AKUPUNKTUR MUCİZESİ
Haber Yazılımı UA-112017877-1